Techniki szybkiego czytania - cz. 2
Techniki szybkiego czytania - cz. 2
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski
Jakie cele mogą Ci towarzyszyć podczas czytania najczęściej spotykanych rodzajów informacyjnych tekstów? Przypatrzmy się bliżej niektórym z nich.
Wiadomości
Wiadomości, jak sama nazwa wskazuje, służą przekazywaniu pewnej informacji i właśnie dlatego jest to najwartościowsza forma tekstu pod względem informacyjnym. Jednakże zawsze trzeba mieć na uwadze, że każda przekazywana informacja może uleć zniekształceniu, świadomemu lub nie świadomemu, zgodnie lub nie, z intencjami jej nadawcy. Idealna wiadomość, to sucha wiadomość, czyli taka, która bez zbędnego komentowania informuje co, gdzie, kiedy, kto, jak, z kim, za ile itd.
W praktyce czytając wiadomości (szczególnie w przypadku wiadomości branżowych) możesz wykorzystać je w następujący sposób:
- wykonać konkretnÄ… czynność – to może być cokolwiek, co zrobisz pod wpÅ‚ywem przeczytanej wiadomoÅ›ci, np. zamówić coÅ›, zadzwonić, sprawdzić danÄ… rzecz itp.
- sformuÅ‚ować przesÅ‚anki na podstawie których podejmiesz konkretnÄ… decyzjÄ™ – możesz planować poczynić najwiÄ™kszÄ… z dotychczasowych inwestycji w swojej firmie i potrzebujesz ustalić obiektywne kryteria, które pozwolÄ… wybrać Ci najodpowiedniejszego realizatora tejże inwestycji.
- zdobyć ogólne rozeznanie – czyli to co zwane jest kierunkiem, w którym rozwija siÄ™ dany rynek/branża. W tym wypadku chodzi raczej o wydobywanie tych informacji, które znajdujÄ… siÄ™ „miÄ™dzy wierszami”, co zwykle jest procesem intuicyjnym, gdyż każdy z nas czytajÄ…c tÄ… samÄ… wiadomość, może dojść do zupeÅ‚nie różnych wniosków.
Techniczne artykuły
Są to wszystkie te artykuły, które przeznaczone są dla osób z danej branży i związane są z wykonywaną przez Ciebie pracą, np. dla programisty będą to wszelkiego typu artykuły o programowaniu.
Jak już wiesz, czytanie nierozerwalnie wiąże siÄ™ z celem, czyli Å›wiadomoÅ›ciÄ…, po co w ogóle czyta siÄ™ jakiÅ› tam tekst. ZnajÄ…c swój cel wystarczy czytać i szukać potrzebnych nam informacji. Aby siÄ™ dwa razy nie powtarzać (czyli czytać dwa razy to samo), najlepiej już zawczasu przygotować sobie notes i w czasie pierwszego czytania wynotować wszystko to, co wydaje nam siÄ™, że jest nam potrzebne. To, czy faktycznie wszystkie wynotowane informacje okażą siÄ™ nam potrzebne, wyjdzie „w praniu” i zwykle z kilkunastu wynotowanych punktów, praktycznie wykorzystasz kilka, jeden, albo w ogóle żaden. Samo życie i nie ma siÄ™ czym zrażać.
Czytanie technicznych artykułów w ogóle wiąże się z szybkością, gdyż proszę zauważyć, że skoro znasz się na czym dobrze, to czytając kolejny tekst na ten temat, szybko dojdziesz do wniosku, że część informacji zwykle się powtarza, więc nie ma potrzeby, aby czytać to po raz setny, gdyż już prawdopodobnie znasz to na pamięć, więc możesz tą część tekstu spokojnie pominąć.
W praktyce czytanie takich artykułów, to „przemykanie, przeÅ›lizgiwanie siÄ™” wzrokiem po tekÅ›cie w poszukiwaniu tych informacji, które sÄ… dla Ciebie nowe. Chyba, że czytasz w celu powtórzenia, utrwalenia jakieÅ› wiadomoÅ›ci, wtedy to już zupeÅ‚nie inna sprawa i takie „przemykanie” nie zda egzaminu.
--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!
Zobacz na czym polega naprawdÄ™ szybkie czytanie
--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Właściwości i zastosowania
Amoniak i siarkowodór w wodzie pitnej.
Wpływ cukru i miodu na zdrowie człowieka
Poskromienie Złośnicy cz. 1
Finanse rodziny – powinny być jak finanse dobrej